wtorek, 22 września 2009

Użyteczne menu nawigacyjne

Podając za: webhosting.pl, który podaje za: Smashing Magazine

Większość specjalistów od użyteczności zaleca, aby menu na stronie było poziome, nie pionowe. To drugie zawsze sprawia kłopoty, szczególnie w niższych rozdzielczościach. Użytkownik nie widzi wtedy całości od razu, musi przewijać zawartość serwisu, aby zapoznać się z resztą pozycji. Poziome menu może zostać łatwo zoptymalizowane do niskich rozdzielczości – witrynę zawsze da się wyśrodkować.

Druga zasada nakazuje stosowanie znanych etykiet w poszczególnych elementach menu. Nie ma sensu nazywać sekcji Linki Sznurkami czy Kontaktu oznaczać jako Napisz do nas (szczególnie wtedy, gdy na tej samej podstronie znajduje się również login Skype'a czy numer telefonu komórkowego).

Podstawowe etykiety to Strona główna, Kontakt, Linki czy RSS. Do tego muszą dojść nazwy podstawowych działów – Artykuły czy Newsy w blogu, Produkty albo Usługi na stronie korporacyjnej. Ważne, aby elementów nie było za dużo. Optymalna liczba to 5-8. Zbyt mała liczba wygląda nieprofesjonalnie, zbyt wielka powoduje u internauty uczucie zagubienia.

W każdej sytuacji wskazane jest hierarchizowanie linków. Te najważniejsze powinny nie tylko zostać umieszczone w pierwszej kolejności (czyli po lewej stronie, gdzie użytkownik patrzy najpierw), ale mieć inny kolor, aby być w jakiś sposób odseparowane. Czasami menu ma kilka wierszy. W pierwszym są główne etykiety (na przykład pięć czy sześć), w drugim i trzecim jest z kolei miejsce na bardziej „wyspecjalizowane” linki.

Jeśli deweloper decyduje się na rozwijalne menu, powinien wyraźnie to zaznaczyć. Najlepszy sposób to dodanie skierowanych w dół strzałek obok etykiet. Użytkownik będzie wiedział, gdzie szukać dodatkowych poleceń. Menu powinno się rozwijać po kliknięciu przyciskiem myszy (a nie po samym najechaniu wskaźnikiem), a znikać po odsunięciu kursora.

Prawy górny róg jest najczęściej wykorzystywany do umieszczania przycisków umożliwiających interakcję użytkownika ze stroną. Najprostsze przykłady to Zaloguj się i Zarejestruj się. Obok lub poniżej warto dodać pole tekstowe pozwalające na korzystanie z wyszukiwarki. Dodanie tych elementów w innym miejscu na pewno wywoła u użytkownika niepokój. To kwestia przyzwyczajenia.

Umieszczając w swoim serwisie poziome menu nawigacyjne trzeba pamiętać o naczelnej zasadzie użyteczności stron WWW – warto stosować proste, sprawdzone rozwiązania i ograniczać eksperymenty do ich ram. Jednocześnie cały czas mieć na uwadze specyfikę serwisu (powiązaną najczęściej z tematyką) oraz ewentualne specyficzne upodobania jego użytkowników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz